بینر: مهلت های سیاسی خود سرانه برای بیرون کردن ...

جان بینر، رییس کانگرس ایالات متحد تعیین مهلت های سیاسی خودسرانه برای بیرون کشیدن سربازان امریکایی را ازافغانستان کاری درست نمی داند.درحالی که بارک اوباما، رئیس جمهور امریکا گفته است که تمامی سربازان امریکایی در پایان سال ۲۰۱۶ ازافغانستان بیرون خواهند شد، اما رئیس کانگرس میگوید که برای نگهداری دست آوردهای چهارده سال گذشته درافغانستان، نباید هرگز مهلت های سیاسی خود سرانه از سوی اوباما تعیین شوند و تأکید میکند که خروج سرباز امریکایی از افغانستان را بازنگری خواهند کرد.به نظرمی رسد که جمهوریخواهان با بیرون شدن نیروهای امریکایی ازافغانستان بدون…

- 2 روز پیش, 27 Mar -

سلام وطندار

انسان باستان و اسطوره‌ها

برگ‌های تاریخ ادبیات کهن این ادعا را اثبات می‌کند که داستان یا قصه نیز در همان زمانی آفریده شده که انسان زنده‌گی ابتدایی‌اش را آغاز کرده بود. حماسۀ گیلگمش که در بین‌النهرین به وجود آمد، نخستین سرمایۀ ادبی باارزش جهانیان است.

- 11 ساعت پیش, 29 Mar -

2400 سرباز از مرکز نظامی کابل فارغ شدند

جنرال امین‌الله پتیانی، فرمانده مرکز نظامی کابل امروز یک‌شنبه (9 حمل/فروردین) در مراسمی که به مناسبت فراغت 2400 تن سرباز از این مرکز برگزار شده بود گفت که این افراد، به عنوان سرباز، بریدمل، سرگروپ، و سرکندک ایفای وظیفه خواهند کرد.

- 12 ساعت پیش, 29 Mar -

مسؤولان دادستانی ولایت هرات می‌گویند، تشکیلات کنونی این اداره پاسخ‌گوی نیازمندی‌های شهروندان نیست.

- 14 ساعت پیش, 29 Mar -

عبدالجامع جامع، معاون شورای ولایتی غزنی و سرپرست هیأت مذاکره‌کنندۀ محلی برای آزادی مسافران اسیر، می‌گوید که آزادی 31 مسافر ربوده‌شده، منوط به اجازۀ «آی.اس.آی» پاکستان است.

- 17 ساعت پیش, 29 Mar -

مقام‌های ولایت ارزگان از آزادی 20 فرد ربوده‌شده در ولایت دایکندی خبر داده اند.. دوست محمد نایاب سخن‌گوی سرپرست ولایت ارزگان می‌گوید که این افراد امروز شنبه (8 حمل/فروردین) از چنگ طالبان آزاده شده اند.

- 1 روز پیش, 28 Mar -

امروز شنبه (8 حوت/فروردین) برابر است با روز جهانی جنگل در جهان. از این روز در افغانستان در حالی تجلیل شد که جنگل‌های این کشور به گونۀ شدیدی در حال نابودی اند.

- 2 روز پیش, 28 Mar -

پروندۀ 46 متهم قتل فرخنده به دادستانی رفت

وزارت امور داخله پرونده‌های 46 متهم به قتل فرخنده را بعدازظهر امروز رسماً به دادستانی کل فرستاد. عبدالبصیر عزیزی، سخن‌گوی دادستانی کل کشور امروز (شنبه) در نشستی خبری گفت، 19 تن از این متهمان، کارمندان وزارت داخله و 27 تن دیگر مردم ملکی هستند.

- 2 روز پیش, 28 Mar -

تیم ملی کریکت افغانستان پس از پایان مسابقات جام جهانی، به مصاف تیم‌های درجه دو در مسابقات «جام انترکانتیننتال» می‌رود و تقسیم اوقات این مسابقات از سوی شورای جهانی کریکت اعلان شده است.

- 2 روز پیش, 28 Mar -

توماس ترانسترومر نویسنده، شاعر و برندۀ جایزۀ نوبل، روز جمعه (7 فرودین/حمل) در سن هشتادوسه‌سالگی در شهر استکهلم درگذشت. ترانسترومر یکی از مهم‌ترین نویسنده‌گان سویدنی پس از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود.

- 2 روز پیش, 28 Mar -

زندانیان هلمند دهان‌های‌شان را دوخته‌اند

زندانیان زندان مرکزی هلمند امروز (شنبه، 28 مارچ) از طریق تیلفون به سلام‌وطندار گفتند که ده‌ها زندانی این زندان از چهار روز بدین‌سو اعتصاب غذا کرده و دهان‌های‌شان را دوخته اند. این زندانیان می‌گویند، آنان به این دلیل اعتصاب کرده اند که از چندین سال به این‌طرف پشت دروازه‌های بسته زنده‌گی می‌کنند و «مسؤولان زندان عرصۀ زنده‌گی را بر آن‌ها تنگ کرده اند».

- 2 روز پیش, 28 Mar -

فهم اساطیری بشر از جشن نوروز

برگزاری جشن‌های فرهنگی، در حقیقت تاریخ اسطوره‌یی یک جامعه را به نمایش می‌گذارد. جامعه‌های بشری با برگزاری جشن‌ها و به اجرا گذاشتن رسم‌ورواج‌ها، خود را وارد ساحت اساطیری می‌کنند. با این کار، می‌خواهند زنده‌گی فراتاریخی‌شان را در درون تاریخ توجیه کنند. هر جامعه‌یی با برگزاری جشن‌ها، فرهنگ خویش را برای بشر عرضه می‌کند.

- 2 روز پیش, 28 Mar -

رییس‌جمهور غنی در کانگرس آمریکا گفت که برای به وجود آوردن یک حکومت‌داری خوب، کاهش میزان مهاجرت، حفاظت از دست‌آوردهای 13 ساله، تأمین صلح و مبارزه با فساد از اولویت‌های اوست.

- 3 روز پیش, 27 Mar -

بر اثر اصابت چندین راکت به ولسوالی علی‌شیر ولایت خوست، 5 تن کشته و 10 تن دیگر زخمی شده اند.

- 3 روز پیش, 27 Mar -

وجود سیارات بیرونی تقریبأ در همه جا

زمانی که کاپیتان جیمز کوک در سال 1770 راهی سفر اکتشافی مهمش به سوی جزایر اصلی اقیانوس آرام شد ـ که در نهایت استرالیا، نیوزیلاند و چندین جزیرۀ دیگر را کشف کرد ـ ما دقیقأ نمی‌دانستیم چه تعداد سیاره در منظومۀ شمسی ما وجود دارد

- 3 روز پیش, 27 Mar -

مسؤولان نهادهای حمایت از رسانه‌ها می‌گویند، نباید آزادی بیان در گفت‌وگوهای صلح با طالبان قربانی شود. آنان می‌گویند که آزادی بیان دستاورد 13 سال گذشته است و باید در تداوم و گسترش آن تلاش شود.

- 3 روز پیش, 26 Mar -

محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در نخستین سخنرانی‌اش در کانگرس آمریکا گفت که افغانستان دیگر از جامعۀ جهانی خیرات نمی‌خواهد و با توانایی نیروی جوانش، بر پاهای خودش می‌ایستد.

- 4 روز پیش, 26 Mar -

نجیب دانش معاون سخن‌گوی وزارت داخله به سلام‌وطندار گفت که امسال برای تأمین امنیت شاهراه‌های افغانستان هشت هزار پولیس به کار گماشته شده است. این سربازان با همکاری نیروهای ارتش ملی، برای تأمین امنیت شاهراه‌ها کار خواهند کرد.

- 4 روز پیش, 25 Mar -

وزارت حج و اوقاف کشور، تمام مساجد کشور را از وجود تعویذنویسان پاک می‌کند. فیض‌محمد عثمانی در نشستی خبری (4 حمل/فروردین) به رسانه‌ها گفت که مساجد و زیارت‌های افغانستان از وجود تعویذنویسان پاک خواهد شد.

- 4 روز پیش, 25 Mar -

حملۀ انتحاری امروز سبب کشته شدن 6 تن در پایتخت گردید ساعاتی پیش حمله‌کنندۀ انتحاری در ساحۀ مرادخانی کابل با موتر نوع «کرولا» که مملو از مواد انفجاری بود خود را منفجر کرد.

- 5 روز پیش, 25 Mar -

رییس جمهور آمریکا به دنبال نشست خبری از حضور 9800 سرباز این کشور تا پایان سال 2015 در افغانستان خبر داد.

- 5 روز پیش, 25 Mar -

طالبان 20 راننده و دکان‌دار را از ولسوالی کجران ولایت دایکندی ربودند. ضامن پویا، ولسوال کجران به سلام‌وطندار گفت که این افراد امروز (چهارشنبه) توسط طالبان در کوتل چوقدار این ولسوالی گروگان گرفته شدند.

- 5 روز پیش, 25 Mar -

سالانه 85 هزار تن در افغانستان به بیماری سل مبتلا می‌شوند و از این میان نزدیک به 13 هزار آنان، جان‌های‌شان را از دست می‌دهند.

- 5 روز پیش, 25 Mar -

دوازده معدن از میان چهارده معدن سنگ مرمر در ولایت هرات، به دلیل صادر نشدن تولیدات‌شان به خارج از کشور، فعالیت‌های‌ خود را متوقف کرده اند.

- 5 روز پیش, 25 Mar -

تحکیم روابط کابل ـ واشنگتن

مقام‌های افغانستان در دومین روز سفر رسمی‌شان به آمریکا (4 حمل/فروردین) با بارک اوباما، رییس جمهور این کشور دیدار کردند. رییس جمهور غنی در این دیدار، به لوی جرگۀ مشورتی اشاره‌یی کرده و گفته است که برگزاری لوی‌ جرگۀ مشورتی و تصویب پیمان امنیتی و دفاعی با ایالات متحده، بیان‌گر وجود یک اجماع در افغانستان است.

- 5 روز پیش, 24 Mar -

«مختار وفایی» شجاع‌ترین خبرنگار سال 1393

دفتر حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) جایزۀ خبرنگار شجاع سال 1393 را به مختار وفایی، یکی از خبرنگاران ولایت بلخ داد. مسؤولان این نهاد می‌گویند، در برنامۀ انتخاب شجاع‌ترین خبرنگار سال، 13 خبرنگار نامزد شده بودند و روند رأی‌دهی با اشتراک 22500 تن به گونۀ آنلاین تکمیل شد

- 5 روز پیش, 24 Mar -

هزاران «فرخنده» خواهان تطبیق عدالت‌

هزاران تن که خود را فرخنده معرفی می‌کردند، با هدف عدالت‌خواهی برای فرخنده، بانویی که چندی پیش توسط مردان خشمگین کابلی به اتهام قرآن‌سوزی سوزانده شد، راه‌پیمایی کردند. این راه‌پیمایان با شعارهای «ما فرخنده‌ایم، عدالت عدالت، ما خواهان عدالت هستیم»، امروز (سه‌شنبه، 4 حمل/فروردین) از چهارراهی مسعود تا دادگاه عالی راه‌پیمایی کردند.

- 6 روز پیش, 24 Mar -

برتری دوچرخه‌سواران افغانستان بر پاکستان

دوچرخه‌سواران تیم ملی افغانستان در پنجمین مسابقات دوچرخه‌رانی پنجاب پاکستان، باز هم برنده شدند و دور دوم این مسابقات را پشت سر گذاشتند. بر بنیاد گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی، در این مسابقات رامین رؤوفی، دوچرخه‌سوار تیم ملی افغانستان از تمام دوچرخه‌سواران افغانستان و پاکستان پیشی گرفت.

- 6 روز پیش, 24 Mar -

یک دختر نوجوان در ولایت هرات، با شلیک گلوله خودکشی کرد. عبدالرؤوف احمدی سخن‌گوی پولیس هرات، به سلام‌وطندار گفت که این دختر 16 ساله، شب گذشته با تفنگچه‌یی که در خانۀ‌شان بوده خودکشی کرده است.

- 6 روز پیش, 24 Mar -

در امتحان کانکور 1394 که چندی پیش از سوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان برگزار شده بود، 7985 تن به خاطر تقلب بی‌نتیجه ماندند. پس از اعلام نتایج، شمار زیادی از جوانان دست به اعتراض زدند.

- 6 روز پیش, 24 Mar -

طالبان برای آزادی 31 مسافر شرط گذاشته اند

مقام‌های ریاست امنیت ملی می‌گویند که به زودی 31 مسافر ربوده‌شده را از چنگ رباینده‌گان آزاد می‌کنند. حسام‌الدین حسام، معاون امنیت ملی دیروز (3 حمل/فروردین) در نشست استجوابی مجلس نماینده‌گان از مسؤولان امنیتی گفت که بر بنیاد معلومات استخباراتی آن‌ها، رباینده‌گان تمام این 31 مسافر را به ولسوالی ارغنداب ولایت قندهار برده اند.

- 6 روز پیش, 24 Mar -

سیزده مسافر غیرنظامی ساعت یازده‌ونیم شب گذشته (3 حمل/فروردین) توسط افراد ناشناس سفیدپوش، در ولایت میدان‌وردک، ولسوالی سیدآباد منطقۀ هفت آسیا تیرباران شدند.

- 6 روز پیش, 23 Mar -

لی کوان یو، بنیان‌گذار و معمار سنگاپور «مدرن» در نخستین ساعات روز دوشنبه (23 مارچ) به سن 91 ساله‌گی درگذشت. او از چندی بدین‌سو از بیماری ریه رنج می‌برد و بلاخره همین بیماری سبب مرگش شد.

- 6 روز پیش, 23 Mar -

فصل جدید روابط افغانستان و آمریکا

رییس‌جمهور و رییس اجرایی در رأس هیأتی بلندرتبۀ حکومتی در نخستین روز سال جدید (1 حمل/فروردین) به ایالات متحدۀ آمریکا رفتند. سران حکومت وحدت ملی در این سفر، با باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا، جو بایدن معاون رییس‌جمهور این کشور، رییس کانگرس، وزیران خارجه و دفاع آمریکا، سرمنشی ناتو و رییس بانک جهانی دیدار خواهند کرد.

- 7 روز پیش, 23 Mar -

تطمیع کشاورزان غور توسط قاچاق‌بران

شماری از کشاورزان ولایت غور می‌گویند، عدم حمایت حکومت، آنان ‌را مجبور ساخته در بدل دریافت پول از قاچاق‌بران، کوکنار بکارند. به گفتۀ این کشاورزان، در حال حاضر بیش‌تر دهقانان این ولایت به امکانات کشاورزی، کود کیمیاوی، تخم اصلاح‌شدۀ بذری دست‌رسی ندارند و ناگزیرند کوکنار بکارند.

- 7 روز پیش, 23 Mar -

نورالحق علومی وزیر امور داخله می‌گوید که پولیس در نجات فرخنده ناکام بوده است. آقای علومی امروز دوشنبه (3 حمل/فروردین) در نشست پرسش‌و‌پاسخ مجلس نماینده‌گان پذیرفت که نیروهای امنیتی نتوانستند فرخنده را از چنگال مهاجمان رها سازند.

- 7 روز پیش, 23 Mar -

دفاع از محاکمه خیابانی و آدم‌سوزی

ملاایاز نیازی خطیب مسجد معروف وزیراکبرخان کابل، در خطبه‌های نماز جمعه، آدم‌سوزی 28 حوت در زیارت شاه دوشمشیره را توجیه کرد. به گفتۀ ملانیازی اگر کسی قرآن را علنی بسوزاند، مسلمانان مردم کوچه و بازار حق دارند آن شخص را به آتش بکشند.

- 7 روز پیش, 23 Mar -

بررسی وضعیت اقتصادی در سالی که گذشت

روند جنجال‌برانگیز انتخابات ریاست جمهوری 1393، خروج نیروهای خارجی و افزایش ناامنی‌ها باعث شده که میزان سرمایه‌گذاری‌ها در سال 1393 خورشیدی، حدود 30 درصد کاهش بیابد. این سال، سالی پر از چالش برای افغانستان، به ویژه در بخش پیش‌رفت‌های اقتصادی بود. عملی‌نشدن بسیاری از وعده‌های حکومت وحدت ملی، افغانستان را از ره‌گذر اقتصادی با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است.

- 7 روز پیش, 23 Mar -

بررسی سیاست در سالی که گذشت

در سال 1393 برای نخستین‌بار ادارۀ کشور از رییس‌جمهوری انتخابی به رییس‌جمهوری انتخابی دیگر انتقال یافت و برای کشور فرصت‌های خوب سیاسی را فراهم کرد؛ اما دولت‌مردان کشور نتوانستند از این فرصت‌ها استفادۀ مناسب کنند. این سال برای مردم افغانستان، سالی ارزش‌مند و حیاتی بود که تاریخ افغانستان در مورد آن قضاوت خواهد کرد.

- 7 روز پیش, 22 Mar -

بازهم خبر‌های وسوسه‌برانگیز و تازه در مورد سیارۀ سرخ با نشانه‌های جدیدی از احتمال حیات در گذشتۀ این سیاره به ما رسید. سال 2014 مصادف بود با پنجاهمین سال‌گرد پرتاب اولین کاوش‌گر زمین به سوی مریخ.

- 8 روز پیش, 22 Mar -

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در نخستین روز سال جدید (1 حمل/فروردین)، ۱۶ تن از نامزدوزیران باقی‌ماندۀ کابینۀ جدید را برای گرفتن رأی اعتماد به پارلمان کشور معرفی کرد.

- 8 روز پیش, 22 Mar -

«فرخنده» بانویی که به اتهام سوزاندن قرآن‌کریم، پنج‌شنبۀ گذشته (28 حوت/اسفند) توسط افراد خشم‌گین، مقابل مسجد شاه‌دوشمشیرۀ کابل کشته شده بود، در میان شعارهای «ما فرخنده‌ایم، ما عدالت می‌خواهیم، فرخنده زنده است» به خاک سپرده شد.

- 8 روز پیش, 22 Mar -

معاون اول رییس ‌جمهور هشدار می‌دهد که فعالیت داعش در افغانستان روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود و این تهدید متوجه همسایه‌ها نیز هست.

- 8 روز پیش, 22 Mar -

از چندسال به این طرف سلفی‌ها منبرهای برخی از مساجد کابل، پروان، کوهدامن و دیگر ولایات را اشغال کرده اند. سلفی‌ها به روش بسیار ماهرانه، نفوذ نرم خود را در کابل و دیگر شهرهای کشور گسترش داده اند.

- 9 روز پیش, 21 Mar -

آدم‌سوزی در کابل بی‌سابقه است. این شهر به رغم تاریخ خون‌بارش، چنین رویداد هولناکی را هرگز تجربه نکرده بود. آدم‌سوزی 28 حوت، مصداق روشنی از قتل عمد است. قتلی که در قوانین افغانستان تعریف شده است.

- 10 روز پیش, 20 Mar -

مردان خشم‌گین زنی را به اتهام قرآن‌سوزی کشتند

مردم خشم‌گین زنی را به اتهام سوزاندن قرآن در کابل کشتند. گفته می‌شود این زن که فرخنده نام داشت، به مسجد/زیارت شاه دوشمشیره داخل شده و سپس چند نسخة قرآن کریم را آتش زده بود. مردم از این حرکت او به خشم آمده؛ خودش را کشتند و جسدش را آتش زدند.

- 10 روز پیش, 19 Mar -

شهلا عطا، سکته کرد یا کشته شد؟

شهلا عطا، بانویی که چندی پیش خبر سکته‌اش در رسانه‌ها پخش شده بود، سکته نه، بل کشته شده است. اعضای خانوادۀ شهلا عطا امروز هنگام تشییع جنازه‌اش با بیان این مطلب گفتند که این بانو توسط غاصبان زمین به قتل رسیده است.

- 11 روز پیش, 19 Mar -

فرمانده پولیس ارزگان چه‌گونه در کابل کشته شد؟

مطیع‌الله خان، فرمانده پولیس ولایت ارزگان شب گذشته در کابل کشته شد. یک عضو خانوادۀ مطیع‌‌الله خان که نخواست نامش فاش شود، به سلام‌وطندار گفت که آقای مطیع‌‌الله دیشب از هوتلی در کابل ربوده شده بود. به گفتۀ او، آقای مطیع‌الله حوالی ساعت 7 شام، پس از دریافت تماسی از هوتل بیرون می‌شود و 6 صبح امروز (پنج‌شنبه) جسدش را از ناحیۀ ششم شهر کابل پیدا می‌کنند.

- 11 روز پیش, 19 Mar -

چرا چهارشنبه‌سوری، چه وقت چهارشنبه‌سوری؟

اعضای خانواده با ندای «زردی من از تو، سرخی تو از من» از روی آتش می‌پرند. همه خوش‌حال اند؛ زیرا با پریدن از روی آتش و گفتن این جملات، غم‌ها، بیماری‌ها و نگرانی‌های سال گذشته را به آتش می‌سپارند، تا سال نو را با خوشی و راحتی آغاز کنند.

- 11 روز پیش, 19 Mar -

«تمنا» دختری‌ست که برای ادامۀ تحصیل، قربانی خواسته‌های غیراخلاقی پدرش شده است. پدرِ این دختر 17 ساله، چندین‌بار به او تجاوز جنسی کرده است.

- 11 روز پیش, 19 Mar -

بررسی وضعیت فرهنگی در سالی که گذشت

سال 93 سالی پر از تشنج و کشاکش‌های سیاسی بود و تأثیرات مخربی بر وضعیت فرهنگی کشور گذاشت. رویدادهای فرهنگی یک سال گذشتۀ افغانستان را می‌شود از برگزاری جشن نوروز در کابل تا پناهنده‌گی صدیق برمک سازنده فیلم «اسامه» بازشماری کرد.

- 11 روز پیش, 18 Mar -

اشرف‌ غنی: گروگان‌گیری زابل یک نیرنگ است

رییس‌جمهور اشرف‌ غنی، گروگان‌گیری 31 مسافر در شاه‌راه کابل ـ قندهار را نیرنگی علیه وحدت ملی افغانستان می‌داند. آقای غنی امروز چهارشنبه(27 حوت/اسفند) در برنامۀ فراغت افسران ارتش در دانشگاه نظامی «مارشال فهیم» گفت، ربوده شدن این مسافران نیرنگ و توطئه‌یی برای تخریب وحدت ملی میان باشنده‌گان افغانستان است.

- 12 روز پیش, 18 Mar -

رییس‌جمهور: اعتماد مردم به نیروهای امنیتی، امنیت و ثبات می‌آورد

رییس‌جمهور اشرف غنی امروز در برنامۀ فراغت شماری از افسران اردوی ملی در دانشگاه نظامی مارشال فهیم گفت که اعتبار مردم، سرمایۀ بزرگی برای نیروهای امنیتی است. به گفتۀ رییس‌جمهور غنی، بدون اعتبار مردم به نیروهای امنیتی، تأمین ثبات و امنیت در کشور دشوار خواهد بود.

- 12 روز پیش, 18 Mar -

بررسی گفت‌وگوهای صلح در سالی که گذشت

شهروندان کشور در سال 1393 خورشیدی، با سپری کردن فراز و فرودهای سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی، امیدوار به تأمین صلح در کشور بودند و با این امید حدود هشت میلیون نفر با قبول خطر به پای صندوق‌های رأی رفتند. اما پیامد انتخابات، توافق سیاسی اشرف غنی و عبدالله عبدالله بود که پس از جنجال‌های چندین ماهه، به ایجاد حکومت وحدت ملی انجامید.

- 12 روز پیش, 18 Mar -

اعضای باقی‌ماندۀ کابینه هفتۀ آینده معرفی می‌شوند

قرار است هفتۀ آینده وزیران باقی‌ماندۀ کابینه به مجلس نماینده‌گان معرفی شوند. ظاهر قدیر، معاون اول مجلس نماینده‌گان امروز در نشست عمومی این مجلس گفت که با رییس‌جمهور اشرف‌غنی دربارۀ معرفی اعضای باقی‌ماندۀ کابینه به مجلس، دیدار و گفت‌وگو کرده اند.

- 12 روز پیش, 18 Mar -

ودصم | اخبار اقتصادی

بانک جهانی به تازگی با اعلام اینکه 36 میلیون نفر در امریکای لاتین دسترسی به آب ندارند، 5 نکته کلیدی را برای تأمین آب آشامیدنی جهان اعلام کرده است. در

- 11 ساعت پیش, 29 Mar -

“کشور تاجکستان در ساخت راه آهن توافق نموده و نیز در سال 1394 15 پروژه بزرگ در نقاط مختلف ولایت کندز تطبیق می گردد” محمد عمر صافی نکات فوق را

- 11 ساعت پیش, 29 Mar -

پس از چندین مرتبه تظاهرات و اعتراضات مردم درولایت هرات، بالاخره شرکت برشنا قیمت برق را برای اماکن مسکونی کاهش داد. براساس تصمیم هیئت مدیره شرکت برشنا چندی قبل قیمت

- 15 ساعت پیش, 29 Mar -

یک هزاروشش صدو سی ویک فامیل از ۷ پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت ارزگان مستفید گریدند. کار ۷ پروژه عام المنفعه برنامه همبستگی ملی در ولسوالی های دهراوود، شهیدحساس

- 16 ساعت پیش, 29 Mar -

بیش از 125 انجینر برق از ریاست های مختلف ولایت های بدخشان، بغلان، بلخ، کندز، سمنگان و تخار، از 10 حوت 1393 تا امروز، در چند دوره آموزشی با عنوان

- 3 روز پیش, 26 Mar -

در جریان سفر تاریخی رییس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان، محمد اشرف غنی، و رییس اجرائیه، عبدالله عبدالله، به واشنگتن که از ۲۲ الی ۲۵ مارچ ۲۰۱۵ ادامه می یابد، مقامات

- 4 روز پیش, 26 Mar -

تعمیر دانشگده زراعت دانشگاه البیرونی که به مبلغ 670 هزار دالر امریکایی از بودجه پروژه تقدیر از اجراآت خوب وزارت مبار زه علیه مواد مخدر اعمار گردیده بود افتتاح گردید.

- 4 روز پیش, 25 Mar -

پوهنیار سیده مژگان مصطفوی، سر پرست وزارت امور زنان به تاریخ 3 حمل در رأس یک هیات به ولایت پنجشیر سفر نمودند. هدف اساسی این سفر را توزیع دومین دور

- 5 روز پیش, 25 Mar -

قرارداد خدمات، مدیریت، بهره برداری، حفظ و مراقبت و تربیه و انکشاف خط آهن حیرتان – مزارشریف بین وزارت فواید عامه و کمپنی ساگدیانا ترانس ازبکستان با حضور نماینده خاص

- 5 روز پیش, 25 Mar -

دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه از شفاخانه دولتی 102 بستر خیرخانه، شفاخانه های خصوصی افغان واقع حصه اول خیرخانه وشفاخانه خیر خواه واقع قلعه نجارهای شهر کابل که تاهنوزاین

- 6 روز پیش, 24 Mar -

صدای امریکا

وزارت مالیۀ افغانستان برای اتصال روستاها با مراکز ولسوالی ها، برنامۀ نوسازی و بازسازی جاده های روستایی را راه انداری کرده است.

- 6 ساعت پیش, 29 Mar -

نقیب الله، یک سال پیش بر انجا نیدرنگ هاوس و کیتی گانون، در بیرون شهر خوست بدون هشدار، شلیک کرده بود.

- 18 ساعت پیش, 29 Mar -

به منظور محوه خشونت علیه زنان در افغانستان امروز مسابقات والیبال بین تیم های دختران در کابل آغاز شد.

- 1 روز پیش, 28 Mar -

سخنگوی لوی سارنوالی میگویدوزارت امورداخله امروز دوسیه های افرادی را که درکشته شدن فرخنده متهم هستند به سارنوالی فرستاده است.

- 1 روز پیش, 28 Mar -

آسترالیا تا کنون ۶ بار به دور نهایی جام جهانی راه یافته و چهار بار قهرمان شده حالانکه نیوزیلند پنج بار تا دور نیمه نهایی صعود کرده است.

- 2 روز پیش, 27 Mar -

تیم ملی زیر سن ۲۳ سال فوتبال افغانستان مصروف انجام رقابت های مقدماتی راه یابی به بازی های المپیک ۲۰۱۶ برازیل اند.

- 2 روز پیش, 27 Mar -

آقای غنی با اشاره به گروه دولت اسلامی گفت که تروریزم در حال تغیر شکل بوده و به گونه مرگبار و سریع در حرکت است.

- 3 روز پیش, 27 Mar -

رئیس اجراییه میگوید درمذاکرات صلح با طالبان وی نظر مردم و رئیس جمهور افغانستان را می پذیرد. تاریخ و محل مذاکرات تعین نشده است

- 3 روز پیش, 26 Mar -

آقای غنی گفت قتل فرخنده نمایانگر یک حقیقت تلخ است، یعنی افغان ها متاثر از جنگ سه دهه یی بوده و این منازعه باید خاتمه یابد.

- 4 روز پیش, 26 Mar -

رئیس جمهور افغانستان گفت که کشورش خط مقدم جنگ بوده و داعش در جنوب آن کشور در حال آزمایش نقاط ضعف سربازان افغان است.

- 4 روز پیش, 25 Mar -

حملۀ انتحاری عصر امروز در مقابل حوزۀ دوم امنیتی و در نزدیکی وزارت مالیه و ارگ ریاست جمهوری افغانستان صورت گرفته است.

- 4 روز پیش, 25 Mar -

وزیر خارجۀ افغانستان می گوید که مذاکرات صلح افغانستان به زودی آغاز خواهد شد و به گفتۀ وی نقش پاکستان در این مذاکرات مهم است.

- 4 روز پیش, 25 Mar -

رئیس جمهور افغانستان روز چهارشنبه در جلسۀ مشترک کانگرس ایالات متحده امریکا سخنرانی می کند.

- 5 روز پیش, 25 Mar -

غنی: حکومت وحدت ملی برای تامین صلح باوقار در افغانستان متعهد است، اما با آنانیکه مصروف جنگ نیابتی در افغانستان اند، مذاکره نمی کند.

- 5 روز پیش, 24 Mar -

مقام های صحی افغان می گویند که مراکز درمان توبرکلوز در سرتاسر افغانستان وجود داشته و بیماران را رایگان تداوی می کند.

- 5 روز پیش, 24 Mar -

صد ها تن از فعالان مدنی و شهروندان کابل در مقابل ستره محکمه تجمع کرده و خواهان اشد مجازات به عاملان قتل فرخنده شدند.

- 5 روز پیش, 24 Mar -

افراد مسلح ناشناس شب گذشته در شاهراه کابل - غزنی بر یک بس مسافربری حمله نموده ۱۳ تن از مسافرین را کشتند.

- 6 روز پیش, 24 Mar -

نشست مشورتی امنیتی دوجانبه در سطح وزرا، دو بار در سال صورت می گیرد که امریکا آن را با متحدین بسیار نزدیک خود انجام می دهد.

- 6 روز پیش, 24 Mar -

رئیس جمهور افغانستان می گوید که قانونگذاران جمهوریخواه و دیموکرات امریکا در مورد افغانستان اتفاق نظر دارند.

- 6 روز پیش, 23 Mar -

افزایش نا امنی، سرنوشت نا معلوم ۳۱ گروگان و کشته شدن یک دختر جوان در کابل، پای مقام های امنیتی افغان را به ولسی جرگه کشاند.

- 6 روز پیش, 23 Mar -

خبرهای کلید

شماره هفتم، دور سوم، فصلنامه سپیده از چاپ برآمد

هفتمین شماره فصلنامه هنری و فرهنگی سپیده از چاپ برآمد. این فصلنامه به تیراژ 1000 جلد در 96 صفحه، با تازه ترین نوشته های نویسنده گان مطرح کشور در یک گفتمان جامع برعلاوه ای پرداختن به دیگر موضوعات هنری و فرهنگی به گونه ای مشخص، وضعیت سینمای افغانستان در یک دهه اخیر را به بررسی گرفته است.  مسوولان در فصلنامه سپیده می گویند: در این شماره ...

- 10 ساعت پیش, 29 Mar -

کمپاین نهال شانی در غزنی آغاز شد

كمپاين نهال شانی امروز از سوی نهاد های مدنی، نهادهای ورزشی و شاگردان مکاتب در ولایت غزنی آغاز شد.این كمپاين با حضور نهادهاي ياده شده به ابتکار "بنیاد پناه غزنه" در هماهنگی و همکاری ریاست های شاروالي و زراعت ولایت غزنی برگزار شده است.قرار است در این كمپاين هزار اصله نهال مثمر و غیرمثمر در شهرغزنی غرس شود.فوزیه کاکړ، از ...

- 11 ساعت پیش, 29 Mar -

4 عضو يك خانواده در پي صاعقه در ولايت دايکندى كشته شدند

رعد و برق جان 4 عضو يك خانواده را در ولايت دايكندي گرفت. رضا صادقی، رئیس اداره مبارزه با حوادث طبعیی ولایت دایکندی به کلید گفت: اين رويداد روز گذشته در مربوطات ولسوالي کيتى اين ولايت رخ داده است.به گفته وي، كشته شدگان، شامل دو بانو و دو كودك مي باشند كه منزل مسكوني آنان  نيز خساره برداشته است. رضا صادقى مي افزايد  اين رعد و برق، ...

- 13 ساعت پیش, 29 Mar -

باشندگان پكتيا، خواستار رسيدگي به مشكلات معارف اين ولايت هستند

همزمان با آغاز سال جديد تعليمي، متعلمان در ولايت پكتيا با مشكلات گوناگوني روبرو اند. باشندگان پكتيا از مسوولان مي خواهند كه به مشكلات موجود در معارف اين  ولايت توجه كنند. نبود استادان مسلكي، نبود ساختمان براي بيشتر مكاتب در پكتيا و عدم دسترسي شاگردان به كتاب هاي درسي از مواردي است كه به عنوان مشكلات شاگردان مكتب در اين ولايت ...

- 13 ساعت پیش, 29 Mar -

در عمليات اردوي ملي در غزني، 70 غيرنظامي كشته و زخمي شده اند

باشندگان غزني مي گويند كه در نتيجه عمليات نيروهاي اردوي ملي در ولسوالي هاي اندر و ده يك اين ولايت 70 غير نظامي كشته و زخمي شدند. اين عمليات نيروهاي اردوي ملي زير نام عمليات "نصرت" از نه روز به اين سو آغاز شده است. در اعتراض به همين موضوع، روز گذشته شماري از بزرگان قومي ولسوالي هاي اندر و ده يك به مقام ولايت غزني رفته و از برخورد ...

- 15 ساعت پیش, 29 Mar -

50 درصد افغانها به خدمات اساسي صحي دسترسي ندارند

وزير صحت عامه مي گويد كه 50 درصد از شهروندان افغان به خدمات اساسي صحي دسترسي ندارند. فيروز الدين فيروز، وزير صحت عامه روز گذشته در شهر جلال آباد به خبرنگاران گفت: به دليل نبود خدمات معياري در شفاخانه هاي افغانستان، سالانه 300 مليون دالر پول افغان ها به كشورهاي همسايه سرازير مي شود. به گفته فيروز، بيشتر افرادي كه به خدمات اساسي صحي ...

- 16 ساعت پیش, 29 Mar -

در نتيجه اعتراضات در هرات، قيمت برق كاهش يافت

در پی اعتراض‌های متعدد مردمی در ولایت هرات، سر انجام قیمت برق در این ولایت کاهش یافت.شرکت برشنا، قیمت برق را در شهر هرات از 3.20 افغانی در هر کیلووات به 5.30 افغانی افزایش داده بود.اما در پی این تصمیم مرکز، باشندگان هرات در اعتراض به افزایش قیمت برق، بازار را به مدت 3 روز تعطیل کردند و دست به تظاهرات زدند.با این حال عبدالقدیر صالحی، ...

- 17 ساعت پیش, 29 Mar -

نگراني ديدبان حقوق بشر از عدم مصونيت زنان در كشور

سازمان ديدبان حقوق بشر یا هیومن رایتس ابراز نگراني مي نمايد كه پس از كشته شدن و سوزاندن فرخنده در کابل، بیشتر زنان افغان در اجتماع احساس مصوونیت نمی کنند. هیدربار، يك تحقيقي گننده ارشد اين سازمان مي گويد: نگرانی عمده این است که عاملان حمله به فرخنده افراد تندرو و شورشیان نبودند، بلکه بیشتر باشندگان عادی شهر كابل اند. خانم ...

- 1 روز پیش, 28 Mar -

4 اختطاف كننده در هرات بازداشت شدند

پولیس هرات از بازداشت چهار فرد اختطاف کننده و رهایی یکتن از قید آنان در این ولایت خبر داد.عبدالروف احمدی، سخنگوی پولیس هرات می گوید: این افراد چند روز قبل یک تاکسی ران را از مربوطات ولسوالی گذره هرات اختطاف نموده بودند.وی افزود: اختطاف گران قصد داشتند از فامیل شخص تاکسی ران مبالغی پول را اخذ نمایند، اما در یک عملیات کشفی از سوی ...

- 1 روز پیش, 28 Mar -

ولسي جرگه وزير حج و اوقاف و سرپرست وزارت عدليه را استجواب مي كند

وزیر حج و اوقاف و سرپرست وزارت عدلیه امروز از سوي ولسي جرگه استحواب شده اند. ولسي جرگه اين دو وزير را بخاطر فعالیت تعویذ نویسان به نشست این مجلس فراخوانده است. در اين ميان شماري از اعضاي ولسي جرگه فعاليت تعويض نويسان را در مغايرت با اسلام دانسته و از وزارت حج و اوقاف خواستند تا جلو فعاليت تعويض نويسان را بگيرد. در نشست استجوابيه ...

- 2 روز پیش, 28 Mar -

تازهLEMAR News 29 March 2015 / د لمر خبرونه ۱۳۹۴ وري ۰۹

LEMAR News 29 March 2015 / د لمر خبرونه ۱۳۹۴ وري ۰۹

LEMAR News 29 March 2015 / د لمر خبرونه ۱۳۹۴ وري ۰۹HOAC Complains of NUG's Inattention To Asset Registration،Turkmenistan Asks US Support For Its Afghan Border Protection ،Interior Minister Wants Harsh Punishment To Farkhunda's Killers...From:TOLOnewsViews:00ratingsTime:25:45More inNews & Politics

- 2 ساعت پیش, 29 Mar -

تازهTOLOnews 28 March 2015 FARAKHABAR / فراخبر ۸ حمل ۱۳۹۴

TOLOnews 28 March 2015 FARAKHABAR / فراخبر ۸ حمل ۱۳۹۴

TOLOnews 28 March 2015 FARAKHABAR / فراخبر ۸ حمل ۱۳۹۴Daikundi Abductees Released But The Fate of 31 Zabul Hostages Still Unknown. ربوده شده‌گان دایکندی آزاد شدند، اما هیچ خبری از ربودن ۳۱ در...From:TOLOnewsViews:20520ratingsTime:27:09More inNews & Politics

- 2 ساعت پیش, 29 Mar -

تازهTOLOnews 6 pm News 29 March 2015 / طلوع نیوز ۰۹ حمل ۱۳۹۴

TOLOnews 6 pm News 29 March 2015 / طلوع نیوز ۰۹ حمل ۱۳۹۴

TOLOnews 6 pm News 29 March 2015 / طلوع نیوز ۰۹ حمل ۱۳۹۴Top stories: Peace Talks Possibly in Afghanistan: HPC , ANSF Operations Kill 10 Taliban Insurgents, Turkmenistan Asks US Support For Its Afghan Border Protection خبر های مهم: آگاها...From:TOLOnewsViews:3010ratingsTime:23:38More inNews & Politics

- 2 ساعت پیش, 29 Mar -

TOLOnews 6 pm News 28 March 2015 / طلوع نیوز ۰۸ حمل ۱۳۹۴

TOLOnews 6 pm News 28 March 2015 / طلوع نیوز ۰۸ حمل ۱۳۹۴

TOLOnews 6 pm News 28 March 2015 / طلوع نیوز ۰۸ حمل ۱۳۹۴Top stories: US Trip Helped Restore Friendly Relations: Abdullah, “Farkhunda Volleyball Tournament” Kicks Off in Kabul, MPs Urge Minister to Combat Taliban Propaganda in Mosques خبر...From:TOLOnewsViews:145750ratingsTime:23:21More inNews & Politics

- 5 ساعت پیش, 29 Mar -

TOLOnews 6 pm News 26 March 2015 / طلوع نیوز ۰۶ حمل ۱۳۹۴

TOLOnews 6 pm News 26 March 2015 / طلوع نیوز ۰۶ حمل ۱۳۹۴

TOLOnews 6 pm News 26 March 2015 / طلوع نیوز ۰۶ حمل ۱۳۹۴District Governor, Security Officials Dismissed in Helmand, Ghani Receives Leadership Award From Atlantic Council, Afghan U-23 Football Team Defeats Nepal 2-0 تیم ملی فوتبال زیر...From:TOLOnewsViews:193610ratingsTime:23:59More inNews & Politics

- 7 ساعت پیش, 29 Mar -

TOLOnews 28 March 2015 KANKASH / کنکاش ۸ حمل ۱۳۹۴

TOLOnews 28 March 2015 KANKASH / کنکاش ۸ حمل ۱۳۹۴

TOLOnews 28 March 2015 KANKASH / کنکاش ۸ حمل ۱۳۹۴India's Concerns About China's Role in Afghanistan. نگرانی هند در بارۀ نقش چین در افغانستان. Subscribe for exclusive Afghanistan Dari and Pashto news...From:TOLOnewsViews:160ratingsTime:51:22More inNews & Politics

- 8 ساعت پیش, 29 Mar -

تلویزیون یک

Afghanistan Dari News 29.03.2015 خبرهای افغانستان

Afghanistan Dari News 29.03.2015 خبرهای افغانستانمهمترین خبرهای ۵:۳۰ شامگاهی.From:1TV Kabul تلویزیون یکViews:1742ratingsTime:13:41More inEntertainment

- 2 ساعت پیش, 29 Mar -

1TV Dari Midday News 12:00 PM 29.3.2015 خبرهای نیمه روزی

1TV Dari Midday News 12:00 PM 29.3.2015 خبرهای نیمه روزی

1TV Dari Midday News 12:00 PM 29.3.2015 خبرهای نیمه روزیخبرهای نیمه روزی از افغانستان و جهان تا سر ساعت 12:00 یکشنبه 9 حمل سال 1394 خورشیدی.From:1TV Kabul تلویزیون یکViews:00ratingsTime:14:30More inEntertainment

- 10 ساعت پیش, 29 Mar -

Amaj - Part 1 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی

Amaj - Part 1 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی

Amaj - Part 1 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملیآماج موضوع برنامه: بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی مهمانان برنامه: عبدالقیوم سجادی، عضو مجلس نماینده...From:1TV Kabul تلویزیون یکViews:00ratingsTime:10:54More inEntertainment

- 11 ساعت پیش, 29 Mar -

Amaj - Part 3 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی

Amaj - Part 3 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی

Amaj - Part 3 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملیآماج موضوع برنامه: بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی مهمانان برنامه: عبدالقیوم سجادی، عضو مجلس نماینده...From:1TV Kabul تلویزیون یکViews:00ratingsTime:14:34More inEntertainment

- 11 ساعت پیش, 29 Mar -

Amaj - Part 2 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی

Amaj - Part 2 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی

Amaj - Part 2 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملیآماج موضوع برنامه: بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی مهمانان برنامه: عبدالقیوم سجادی، عضو مجلس نماینده...From:1TV Kabul تلویزیون یکViews:00ratingsTime:13:31More inEntertainment

- 11 ساعت پیش, 29 Mar -

Amaj - Part 4 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی

Amaj - Part 4 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی

Amaj - Part 4 - 28.3.2015 آماج بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملیآماج موضوع برنامه: بررسی کارکرد شش ماهه حکومت وحدت ملی مهمانان برنامه: عبدالقیوم سجادی، عضو مجلس نماینده...From:1TV Kabul تلویزیون یکViews:10ratingsTime:13:04More inEntertainment

- 11 ساعت پیش, 29 Mar -

© یکصدا | ایستگاه خبری افغانستان

منبع: 1sada.com

نمايندۀ مردم هرات ، ارا: ٧٧٣٣

احمدشاه بهزاد فرزند محمدناصر درسال ١٣٥٣ ه ش در شهر هرات متولد گرديده و چهارده پاس علوم اجتماعى ميباشد.موصوف در زمان تحصيلات مصروف يک سلسله تلاش هاى فرهنگى و سياسى بود و از موسسين اتحاديه شاگردان مهاجر افغان در شهر مشهد ايران و همچنان از بنيادگذاران شوراى متخصصان و اتحاديۀ خبرنگاران هرات ميباشد .بهزاد  منحيث مسوول امور فرهنگى و سياسى محصلين افغان در اذربايجان و خبرنگار اروپا آزاد( راديو آزادى) در هرات بود، قبلاً با حزب وحدت اسلامى پيوند داشت ؛اما اکنون مستقل است و در دور ١٥ هم ولسى جرگى نيز عضويت ولسى جرگه داشت .

نمايندۀ مردم هرات ، ارا: ۸۹۳۱

الحاج قاضى نذيراحمد حنفى فرزند خطيب تاج الدين در سال ١٣٣٨ ه ش در ولسوالى گذره ولايت هرات متولد گرديده است، موصوف تعليمات ابتدايى خود در مکتب فتح هرات و تعليمات دينى خويش در سال ١٣٥٨ه ش درمدرسه اسلامى جامى هرات به اتمام رسانده است. تعليمات دينى وى در بخش علوم دينى، قانون و علوم سياسى معادل سند دوکتورا ميباشد، موصوف علاوه برنوشتن ده ها اثار و رساله ها و قوانين مختلف منحيث قوماندان جهادى، عضوى شوراى اجراييه حوزه جنوب غرب، عضوى شوراى تصميم گيرى، عضوى شوراى علماى سراسرى افغانستان ،رييس شوراى علما ،رييس محاکم جنوب غرب در زمان جهاد، مسوول پاسخ هاى سوالايت دينى کشورهاى مختلف در مجله امت ،ولسوال گذره، رييس تثبيت کميسيون رتبه، رييس دفتر مجله امت در شهر مشهد هرات ، عضوى شورا حل اهل و عقد و همچنان عضوى لويه جرگه  قوانين اساسى ايفاى وظيفه نموده و درسال ١٣٨٤ه ش عضوى دور ١٥ ولسى جرگه نيز بود .

شماره هاى تماس  : ۰۷۷۳۴۵۵۹۷۶  و ۰۷۹۹۲۰۱۹۴۸

٩٦- ناهيداحمدي فريد:

نمايندۀ مردم هرات ، ارا : ٤٠٤٢

ناهيداحمدى فريد بنت محمدابراهيم درسال ١٣٦٣ه ش در شهر هرات متولد گرديده است .موصوف تعليمات ثانوي خود را در ليسه مهجوبه هروى هرات سپرى کرده و درسال ١٣٨٦ از پونځى حقوق و علوم سياسى پوهنتون هرات فارغ گرديده و سند ماسترى خود در سال ١٣٨٩ ه ش در بخش روابط بين المللى از پوهنتون جورج واشنگتن دريافت کرده است .موصوف در بخش اداره و مديريت  از تجربه ١١ ساله برخودار است. موصوف همچنان رياست يک موسسۀ غيرانتفاعى(مادر و طفل براى افغانستان) و فريدخيريه بنست را برعهده دارد.  با زبان هاى درى و پشتو تسلط کامل و با زبان المانى آشنايى دارد .

منبع: pajhwok.com

عبارات مشایه
مطالب مرتبط :