نمايندۀ مردم هرات ، ارا: ٧٧٣٣

احمدشاه بهزاد فرزند محمدناصر درسال ١٣٥٣ ه ش در شهر هرات متولد گرديده و چهارده پاس علوم اجتماعى ميباشد.موصوف در زمان تحصيلات مصروف يک سلسله تلاش هاى فرهنگى و سياسى بود و از موسسين اتحاديه شاگردان مهاجر افغان در شهر مشهد ايران و همچنان از بنيادگذاران شوراى متخصصان و اتحاديۀ خبرنگاران هرات ميباشد .بهزاد  منحيث مسوول امور فرهنگى و سياسى محصلين افغان در اذربايجان و خبرنگار اروپا آزاد( راديو آزادى) در هرات بود، قبلاً با حزب وحدت اسلامى پيوند داشت ؛اما اکنون مستقل است و در دور ١٥ هم ولسى جرگى نيز عضويت ولسى جرگه داشت .

نمايندۀ مردم هرات ، ارا: ۸۹۳۱

الحاج قاضى نذيراحمد حنفى فرزند خطيب تاج الدين در سال ١٣٣٨ ه ش در ولسوالى گذره ولايت هرات متولد گرديده است، موصوف تعليمات ابتدايى خود در مکتب فتح هرات و تعليمات دينى خويش در سال ١٣٥٨ه ش درمدرسه اسلامى جامى هرات به اتمام رسانده است. تعليمات دينى وى در بخش علوم دينى، قانون و علوم سياسى معادل سند دوکتورا ميباشد، موصوف علاوه برنوشتن ده ها اثار و رساله ها و قوانين مختلف منحيث قوماندان جهادى، عضوى شوراى اجراييه حوزه جنوب غرب، عضوى شوراى تصميم گيرى، عضوى شوراى علماى سراسرى افغانستان ،رييس شوراى علما ،رييس محاکم جنوب غرب در زمان جهاد، مسوول پاسخ هاى سوالايت دينى کشورهاى مختلف در مجله امت ،ولسوال گذره، رييس تثبيت کميسيون رتبه، رييس دفتر مجله امت در شهر مشهد هرات ، عضوى شورا حل اهل و عقد و همچنان عضوى لويه جرگه  قوانين اساسى ايفاى وظيفه نموده و درسال ١٣٨٤ه ش عضوى دور ١٥ ولسى جرگه نيز بود .

شماره هاى تماس  : ۰۷۷۳۴۵۵۹۷۶  و ۰۷۹۹۲۰۱۹۴۸

٩٦- ناهيداحمدي فريد:

نمايندۀ مردم هرات ، ارا : ٤٠٤٢

ناهيداحمدى فريد بنت محمدابراهيم درسال ١٣٦٣ه ش در شهر هرات متولد گرديده است .موصوف تعليمات ثانوي خود را در ليسه مهجوبه هروى هرات سپرى کرده و درسال ١٣٨٦ از پونځى حقوق و علوم سياسى پوهنتون هرات فارغ گرديده و سند ماسترى خود در سال ١٣٨٩ ه ش در بخش روابط بين المللى از پوهنتون جورج واشنگتن دريافت کرده است .موصوف در بخش اداره و مديريت  از تجربه ١١ ساله برخودار است. موصوف همچنان رياست يک موسسۀ غيرانتفاعى(مادر و طفل براى افغانستان) و فريدخيريه بنست را برعهده دارد.  با زبان هاى درى و پشتو تسلط کامل و با زبان المانى آشنايى دارد .

منبع: pajhwok.com

Das interaktive Transkript konnte nicht geladen werden.

Wird geladen...

Die Bewertungsfunktion ist nach Ausleihen des Videos verfügbar.

Diese Funktion ist zurzeit nicht verfügbar. Bitte versuche es später erneut.

Hochgeladen am 18.08.2008

سخنرانی احمد بهزاد در پارلمان

Kategorie

منبع: youtube.com

یکشنبه 11 شهریور 1386 - 20:10:18 | کد مطلب: 30387 چاپ

زندگینامه: محمود بهزاد (1292-1386)

دانش > دانش - همشهری آنلاین:

دکتر محمود بهزاد سال ۱۲۹۲ در رشت دیده به جهان گشود و در عصر روز پنجشنبه هشتم شهریور 1386 در سن 94 سالگی درگذشت.

پدرش جواهرساز بود. چون جواهرات را به سبک فرنگی می ساخت، او را مشهدی علی فرنگی‌ساز خطاب می‌کردند. تحصیلات دوره ابتدایی و متوسطه را در رشت گذراند و جزء اولین دیپلمه های گیلان بود.

پس به دانشسرای عالی راه یافت و در سال ۱۳۱۴ در رشته علوم طبیعی و تربیتی فارغ التحصیل شد. پس از اتمام خدمت نظام وظیفه رهسپار کرمانشاه شد و به مدت ۵ سال در آن استان ماند و سپس به رشت مراجعت کرد.

به دلیل آشنایی کامل با زبان فرانسوی و مطالعات مداوم، کتاب "داروین چه می گوید؟" را به سال ۱۳۲۲ تالیف و کتاب "راز وراثت" اثر ژان روستان را در سال ۱۳۲۳ ترجمه کرد.

تحصیلات و فعالیت های علمی

در سال ۱۳۲۴ با توجه به علاقه زیادی که به زیست شیمی داشت، به موازات تدریس در دبیرستان البرز تهران در دانشکده داروسازی ثبت نام کرد و در سال ۱۳۲۸ با اخذ مدرک دکترای داروسازی، فعالیت خود را در تهیه کتاب های درسی و کمی درسی متمرکز ساخت.

استاد به سه زبان فرانسه، انگلیسی و آلمانی آشنایی دارد. در سال ۱۳۳۹ با ترجمه کتاب «سرگذشت زمین» تالیف جورج گاموف وی برنده جایزه سلطنتی شد.

ترجمه کتاب "روانشناسی فیزیولوژیک" که در سال ۱۳۴۸ انتشار یافت، موجب شد برای تدریس روانشناسی فیزیولوژیک به دانشگاه تهران دعوت شود. از آن پس در دانشگاه تهران، دانشسرای عالی و مدرسه عالی دختران به تدریس زیست شناسی و روانشناسی فیزیولوژیک پرداخت. وی از سال ۱۳۳۹ به مدت ۱۵ سال در دبیرستان رازی علوم طبیعی را به زبان فرانسوی تدریس کرد.

در سال ۱۳۴۱ مامور تاسیس سازمان کتاب های درسی شد و مدت دو سال ریاست این سازمان را به عهده داشت.خدمات درخشان او در سازمان کتاب های درسی فراموش نشدنی است؛ با تلاش او همه کتاب های درسی ایران (از دوره ابتدایی تا پایان دورهٔ متوسطه) تدوین و تالیف شد و با رسم الخط واحدی به چاپ رسید.

در سال ۱۳۶۰ به زادگاه خود بازگشت و همکاری خود را با انجمن داروسازان گیلان آغاز کرد و با بیش از ۶۰ سال تدریس در زمینه های مختلف زیست شناسی، فیزیولوژی و ژنتیک به عنوان "پدر زیست شناسی نوین ایران" معروف شد.

استاد دکتر بهزاد پرکارترین نویسنده و مترجم کتاب های علمی در ایران است. تعداد تالیف ها و ترجمه های او به ۹۸ جلد کتاب می رسد که ۶۳ کتاب را به تنهایی و ۳۵ کتاب دیگر را به یاری همکاران دانشمند خود تالیف و ترجمه کرده است.

آثار او عموما مورد استقبال و توجه دانش پژوهان، دانشجویان و دانش آموزان قرار گرفته و برخی از تالیف ها و ترجمه های وی همانند "داروینیسم و تکامل" اکنون به چاپ دهم رسیده است.

اغلب آثار استاد بهزاد توسط ناشران معتبر همانند بنگاه ترجمه و نشر کتاب، شرکت سهامی کتاب های جیبی، امیرکبیر، خوارزمی، نیل، کتاب فروشی مرکزی و نیز انتشارات دانشگاه‌ها چاپ و منتشر شده است.

علاوه بر آثاری که نام برده شد و نیز کتاب هایی که با همکاری دیگر استادان منتشر ساخته، صدها مقاله در زمینه های مختلف از وی به چاپ رسیده است. تا روزهای پایانی عمر نیز با همکاری انجمن داروسازان، مجله "حکمت" حاوی آخرین اطلاعات پزشکی و داروسازی را در رشت منتشر می کرد. دکتر بهزاد هشتم شهریور 1386 در رشت درگذشت.

از جمله آثار وی می توان به بیولوژی برای همه، آیا به راستی انسان زاده میمون است؟ (چاپ ۴)، بدن من (چاپ ۲)، علوم سال سوم دبستان های کشور، علوم سال چهارم دبستان های کشور، نکاتی چند درباره ژنتیک (چاپ ۲)، نکاتی چند درباره فیزیولوژی عمومی، نکاتی چند درباره فیزیولوژی اعصاب و غدد داخلی (چاپ ۲)، نکاتی چند درباره زیست شناسی (چاپ ۲)، نکاتی چند درباره روانشناسی فیزیولوژیک، داروینیسم و تکامل (چاپ ۹) و ترجمه و تالیف آثار بی شمار دیگری اشاره کرد.

در همین زمینه:

منبع: hamshahrionline.ir

عبارات مشایه
مطالب مرتبط :